August 2019 Music Festival

ST LAWRENCE JEWRY

SUMMER MUSIC FESTIVAL 2019

 

“Creative Cross-Currents: Britain and Europe Entwined”

 

The Guild Church of St Lawrence Jewry,

Guildhall Yard, London EC2V 5AA

 

[all concerts 1.00 pm start; 

free admission, retiring collection]

 

 

WEEK ONE

 

MONDAY 5th AUGUST  

 

BOYCE ENSEMBLE

Adam Heron  conductor


 
Elgar:  Nimrod, from Enigma Variations
Mozart:  Piano Concerto no. 8 in C major, K.246
Boyce:   Symphony no. 1 in B flat and Symphony no. 4 in F

 

 
TUESDAY 6th AUGUST
KALEIDOSCOPE SAXOPHONE QUARTET

Sally MacTaggart  sorano

Guiy Passey  alto

Jenni Watson  tenor

Alastair Penman  baritone

 

Henry Purcell:  Fantazia VI

Michael Nyman :  Chasing Sheep is Best Left to Shepherds

Django Bates:  My First Scooter

Paul Patterson: Cheapside Chase

And works by David Lancaster, Andy Scott, Will Gregory & Jenni Watson


 

 

WEDNESDAY 7th AUGUST  

TRIO LAVOLTA

Joyce Fraser  violin

Felix Buser  cello

Simon Marlow  piano

 

Frank Bridge:  Miniatures

Ireland:  Phantasie Trio in A minor

Stanford:  Piano Trio no. 3

 

THURSDAY 8th AUGUST

Lana Kuscer  flute

Dongni Xie  piano

 

Handel:  Sonata in G major              

Mozart:  Rondo in D                     

Bax:  Four Pieces

Charlotte Bray:  Here Everything Shines                      

Ian Clarke:  The Great Train Race                                

 

FRIDAY 9th AUGUST  

BRIGHTON CHAMBER ENSEMBLE

Rachel Ellis & Alexndra Dalton  violins,
Ros Hanson-Laurent  viola,
Siriol Hugh-Jones  cello,
Steve Carroll-Turner  piano

 
Elgar:  Piano  Quintet in A minor, Op. 84

 

 

WEEK TWO

 

MONDAY 12th AUGUST  

DUO SEULA

Abigail Heath  clarinet

Rachael Ueckermann  piano

 

York Bowen:  Sonata for clarinet and piano in F minor

Finzi:   Five Bagatelles

Stanford:   Clarinet Sonata Op. 29 (2nd movement)

Bliss: Pastoral


 

TUESDAY 13th AUGUST 

Tessa Uys  piano

 

Handel:  Minuett in G minor from ‘Suite de Pieces’

Beethoven:   Variations on ‘God Save the King’ & ‘Rule Brittania’

Haydn:  Sonata in B minor, Hob XVI:32

Mendelssohn:  Two Songs without Words

Liszt:  Hungarian Rhapsody no. 12 in C# minor

 

WEDNESDAY 14th AUGUST  

OMBRA  

Aleksandra Henszel  flute

Victoria Marsh  violin

Katherine Clarke   viola

Chris Terepin  cello

 

Haydn:  Divertimento in G, Hob II:4

Copland:  Threnodies I & II

Mendelssohn:  Prelude & Fugue in G major, Op. 37

Mozart:  Quartet in D major, K. 285

Dvorák:  Serenade for flute, violin, viola & triangle

 

THURSDAY 15th AUGUST  

Dayana Harizanova   cello

Dimitar Kanchev  piano

 

Chopin:  Sonata for cello and piano in G minor, Op. 65

Franck:   Prelude, Chorale & Fugue

 

FRIDAY 16th AUGUST  

BUCK BRASS TRIO

Katie Lodge  trumpet

Timothy Ellis  horn

Richard Buck  trombone

 

Andrea Gabrieli:  A Caso Giorno

Jacques Ibert:   Cinq Pièces pour Trio

Johannes Brahms: Es ist ein Ros’ entsprungen

Timothy Bowers: Five Inventions for Brass Trio

Francis Poulenc: Sonata for trumpet, horn and trombone